Amila Žužić o incidentu u Širokom Brijegu: “Sorry Bošnjače, slagali su te kad su rekli da trebaju posebni uslovi da namaz obaviš”
Jedna od najpraćenijih i najuticajnijih muslimanki u Bosni i Hercegovini, Amila Žutić, oglasila se povodom incidenta u Širokom Brijegu koji je potresao javnost. Njena objava izazvala je veliku pažnju jer je, kako neki kažu, lekciju očitala ne samo onima koji kritikuju, nego posebno Bošnjacima koji se, prema njenim riječima, stide ili ograničavaju prakticiranje vjere.
Amilin status prenosimo u cijelosti:
“Klanjala u Srbiji više puta vani, ponekad na benzinskoj, nekad pored autoputa – nikad nikakav problem nismo imali.
Klanjala u Hrvatskoj i Sloveniji isto tako, klanjala u Austriji, a jednom i pored Jyska na kiši, jer nisam skontala bila da mi namaz prolazi. 😅
Klanjala još – nema gdje nisam. I nikad nigdje, nijedan jedini problem! Kako to onda, da je problem samo u mojoj i našoj lijepoj Bosni? Jesmo li toliko jadno zaostali za ostalom civilizacijom?!
I znate šta, dragi moji vi, koji kažete da je namaz samo za džamiju?
Klanjat ću, ako Bog da, opet, i dalje, gdje god budem morala i gdje me vrijeme “uhvati”, jer namaz nije dobra volja, namaz je OBAVEZA. Moranje! I u avionu i u bolničkom krevetu i pored puta.
Nema tu, hoću-neću, samo, moram i gdje ću. Da, svakako da ću naći odgovarajuće mjesto, neću na smetnju i na izvolite, ali ja ću bolan svoj namaz obaviti, uz Božiju pomoć.
Jer, ako ti možeš u parku, tamo gdje su djeca – alkohol piti, što ja ne bih mogla insanski se Bogu dragom 5 minuta moliti?!
Kad ti možeš cigare ispred prodavnice pušiti, a donedavno i pored mog djeteta u restoranu, pa ga trovati, šta ti smeta moja molitva koja tebe ničim ne ugrožava?!
Ako ti možeš pustiti muziku na max, da ja ne mogu spavati, što ti moje tiho učenje i sedžda, negdje sa strane, smeta, a ništa ti ne znači?!
I ja tebi ništa od toga nisam prigovorila, niti te ičim uznemirila.
Sve može javno, samo veli, vjera u kuću.
Sorry Bošnjače, slagali su te kad su rekli da trebaju posebni uslovi da namaz obaviš!
Pa se ti zbog toga preznoji, komentarišući po portalima da je vjera za kuću.
Noup, nevjera je za kuću i loše ponašanje isto.
A vjera je za uvijek i za svugdje!
Ja živim vjeru. Meni je vjera na glavi, u srcu, ponašanju, uvijek i posvuda. A cijeli dunjaluk mi postekija od Allaha prostrta.
Pa ne saginji se ni pred kim, osim pred Njim.
I uči malo više o svojoj vjeri, jer ovolika količina neznanja je poražavajuća.
Ne diram nikoga. Neću ni dirati. Pomoći ću svakome kome mogu, kako god se on zvao. Imam prijateljica i katolkinja i pravoslavki i ponosna sam na to.
Ne bih dala da im iko dirne u njihovo, niti bih dozvolila da ih povrijedi.
A ne bi ni one dale na mene.
Zato, budimo bolan dobri ljudi.
Toliko je jadno nekoga povrijediti zbog njegovog načina molitve. Ni u prašumama se to ne čini.
I smirujmo, jer lahko je potpiriti. A ja sam uvjerena da je mnogo više onih kojima ne smeta ni marama, ni namaz na livadi, već loši ljudi.
Samo što su oni loši uvijek grlatiji, pa upadaju u kadar jače.
Ne dajmo im da nam remete mir, ni onu kahvu dok listamo Fejsbuk, pa nam negativu zbog njih izbaci.
Ljudi moji, možemo mi bolje od ovoga svi.”
Amilin osvrt na incident izazvao je lavinu komentara, a mnogi su ga opisali kao hrabar i direktan podsjetnik na slobodu prakticiranja vjere i važnost međusobnog poštovanja.
PEZIĆ TAČNO U METU Traži reakciju: “Ko je učio siledžiju da mrzi tuđu pokornost Bogu?”
data-nosnippet>








































