Početna Sport “Imao je loptu, ali ne i djetinjstvo”: Vedad Fišić pravi AI film...

“Imao je loptu, ali ne i djetinjstvo”: Vedad Fišić pravi AI film o Edinu Džeki i njegovom odrastanju

Bosanskohercegovački reditelj s adresom u Australiji Vedad Fišić trenutno pravi film uz korištenje umjetne inteligencije o Edinu Džeki i njegovom odrastanju u ratom razorenom Sarajevu.
Iako je postao svjetski nogometni velikan, Edin Džeko nije imao djetinjstvo kao njegovi brojni rivali na nogometnom terenu zbog agresije na Bosnu i Hercegovinu, a to čini sva njegova dostignuća većim.To, ali i činjenica da je Džeko BiH odveo na drugo Svjetsko prvenstvo u historiji, potaknulo je ovog talentovanog autora da napravi AI film pod nazivom “Edin”, a koji će biti objavljen uskoro.

“Iz zemlje za koju možda niste čuli, do imena koje je postalo njezin najveći ambasador. Ovaj film je fikcija inspirisana stvarnim događajima. Priča priču o otpornosti nacije tokom protekle tri decenije – van religije i identiteta”, navodi se u opisu filma.Kratke isječke možete vidjeti u umetnutim linkovima, a službeni videopartner je Invideo. Na njima se vidi kako Džeko igra nogomet dok granate razaraju Sarajevo. To je kapiten reprezentacije BiH i doživio u svom djetinjstvu.

“Imao je loptu, ali ne i djetinjstvo”, dodaje autor u drugom isječku ovog filma koji će uskoro ugledati svjetlost dana.Podsjetimo, Fišić je nedavno objavio kratki film “1463: The Lost Kingdom”, koji donosi historijsku priču o Bosanskom kraljevstvu.