Početna Showbiz I KAMEN BI ZAPLAKAO: Svećenikovo posljednje sjećanje na Halida Bešlića pomjera granice...

I KAMEN BI ZAPLAKAO: Svećenikovo posljednje sjećanje na Halida Bešlića pomjera granice emocija

Veliki broj ljudi širom Balkana s tugom je primio vijest o smrti Halida Bešlića, legende narodne muzike koja je preminula u 72. godini života nakon teške bolesti jetre. Uprkos naporima ljekara Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, bolest je bila neumoljiva, a region je ostao bez umjetnika čiji je glas obilježio generacije.

Glas i srce za ljude

Halid Bešlić ostat će upamćen ne samo po bezvremenskim pjesmama i jedinstvenom glasu, već i po nesebičnoj ljudskosti i velikom srcu. Pomagao je onima kojima je bilo najpotrebnije, često tiho i bez želje za publicitetom. Njegovi brojni humanitarni koncerti svjedoče o suosjećanju, iako su rijetki znali koliko je toga radio daleko od očiju javnosti.

Prijateljstvo s fra Kristijanom

Jedan od onih koji je dobro poznavao Halida bio je fra Kristijan Montina, voditelj Hrvatske katoličke župe u Wiesbadenu. Njihovo prijateljstvo započelo je 2009. godine, nakon što je Bešlić doživio tešku saobraćajnu nesreću u Sarajevu. Tokom oporavka u Fojnici, fra Kristijan ga je posjetio, a poznanstvo je ubrzo preraslo u iskreno prijateljstvo.

Halid je, na vlastitu želju, nakon rehabilitacije posjetio i Franjevački samostan u Fojnici, gdje je pokazao veliko zanimanje za franjevačku povijest. Posebno ga je dirnula priča o fra Anđelu Zvizdoviću, a posjetio je i njegov grob. Fra Kristijan se prisjetio da je Halid prvu pjesmu nakon nesreće otpjevao upravo u samostanu.

“Od tada smo postali jako dobri. Halid je znao mnogo o franjevcima i istinski ih je volio. Bio je iskren čovjek i prijatelj”, kazao je fra Kristijan.

Posljednji razgovor

Franjevački svećenik otkrio je i detalje njihovog posljednjeg razgovora, svega nekoliko dana prije Halidove smrti.

“Rekao mi je: ‘Bolan, jesi li šta proučio (pomolio)?’. Nasmijao se, bio je raspoložen. Odgovorio sam mu: ‘Halide, uvijek sam se molio za tebe i molit ću, ne brini, uz tebe sam’. No, Gospodin ga je pozvao k sebi”, prisjetio se fra Kristijan.

Neizbrisiv trag

Dugogodišnje prijateljstvo i uspomene na zajedničke trenutke ostat će, kaže fra Kristijan, duboko urezane u njegovo srce:

“Bio je prije svega uistinu dobar čovjek. To je ono što ću zauvijek nositi sa sobom”.

Halid Bešlić ostat će vječno upisan u muziku, kulturu i srca ljudi, a njegova dobrota i pjesme nastavit će živjeti i nakon njega.

Ti si Bosna brate moj: Hamdija Abdić Tigar oprostio se od Halida Bešlića