Početna Showbiz Skidao sam bubašvabe sa odijela i išao da radim za hljeb: Dino...

Skidao sam bubašvabe sa odijela i išao da radim za hljeb: Dino Merlin otkrio zašto je završio na psihijatriji

Dino Merlin, jedan od najvećih muzičara s Balkana, osim što je poznat po bezvremenskim hitovima, u svojoj životnoj priči nosi i tešku borbu – onu sa depresijom. Iako ga publika najčešće vidi kao neumornog umjetnika na svjetskim binama, Merlin je javno progovorio o periodu kada je psihička bolest gotovo ugasila njegovu volju za životom.

“U periodu između 1994. i 1995. godine bio sam teško bolestan od depresije, to ne bih nikome poželio. To je neopisiva bol, nešto što je nemoguće uporediti s fizičkim bolom. Bio sam kao biljka – bilo mi je svejedno i život i smrt”, ispričao je Merlin u rijetkom intervjuu, otkrivajući da je tada čak razmišljao i o tome da potpuno prestane sa muzikom.

Njegova borba bila je toliko teška da se jedno vrijeme liječio i na psihijatriji u Njemačkoj. Upravo tamo je, na granici snage i nemoći, nastala pjesma “Ja potpuno trezan umirem”, koja i danas ostaje jedno od najdubljih svjedočanstava njegovog unutrašnjeg stanja.

Rad i disciplina kao spas

Kako je istakao, upravo su ga disciplina i rad izvukli iz najtežih trenutaka. “Ako provodite dan tako što ispušite četiri nargile, imate problem. Život mora imati red: vrijeme za rad, vrijeme za odmor. To me spasilo. Moj odnos prema radu nikada se nije promijenio – sve što sam radio, radio sam najbolje što mogu ili nikako”, rekao je.

Dino priznaje da mu je ta borba sa demonima ostavila neizbrisive tragove, ali i učinila ga svjesnijim i bližim ljudima koji prolaze kroz slične muke. “Razumijem ljude koji se bore s depresijom. To je lavovska borba, ali iz nje se može izaći.”

Umjetnost rođena iz tame

Mnogi njegovi najemotivniji stihovi i pjesme nastali su upravo iz tog unutrašnjeg mraka – “Kokuzna vremena”, “Kad si rekla da me voliš”, “Paša moj solidni” – svjedočanstva su kako se bol može pretočiti u umjetnost koja traje desetljećima.

Merlin je u jednom trenutku razmišljao da potpuno napusti muziku, jer je sumnjao da ga je upravo ona dovela u stanje bolesti. Otišao je i na hadž, moleći Boga da mu da snage da pronađe svoj pravi put. “Molio sam se da izdržim, da možda prestanem s muzikom. Ali evo, i danas pričamo o pjesmama. I shvatio sam – muzika je i moj teret i moj spas.”

Poruka onima koji se bore

Danas, nakon decenija karijere i stotina hiljada obožavatelja širom svijeta, Merlin poručuje: “Sve se preživi. Čovjek mora pronaći snagu u sebi, ali i u vjeri, disciplini i ljubavi. Najveća pobjeda je kad naučiš da živiš sa sobom i kada znaš da nisi sam.”

Njegova otvorenost o depresiji, temi o kojoj se na Balkanu rijetko govori, učinila ga je još bližim publici – ne samo kao muzičara, već i kao čovjeka koji je iskreno priznao da i najveći nose svoje unutrašnje bitke.