Početna Zanimljivosti TANJU JE PRIJE 50 GODINA OTEO BRAČNI PAR IZ HRVATSKE U ispovijesti...

TANJU JE PRIJE 50 GODINA OTEO BRAČNI PAR IZ HRVATSKE U ispovijesti opisala scene užasa: Život mi je spasila jedna igračka

Prije tačno pedeset godina, u ljeto 1975. godine, miran dan odmora u Makarskoj pretvorio se u pravu noćnu moru za 21-godišnju Ljiljanu Jelačić i njenu dvogodišnju kćerku Tanju. Tog avgustovskog dana, dok se djevojčica igrala u pijesku pored čamca, stariji bračni par iz Austrije ju je namamio u svoj automobil, obećavajući joj igračke, i pokušao odvesti prema Austriji.


Panika na plaži i potraga

Kada majka nije mogla pronaći svoju djevojčicu, uslijedila je prava drama. Plaža, hotel i svaki kutak bili su pretraženi, a u potragu su se uključili i ronioci. Strah da je dijete moglo završiti u moru bio je ogroman, jer mala Tanja nije znala plivati.

Istovremeno, austrijski par vozio je djevojčicu prema granici. Srećom, tadašnja policija u Makarskoj brzo je posumnjala na otmicu i obavijestila sve granične prelaze širom Jugoslavije. Opis male djevojčice i plišanog medvjedića kojeg je uvijek nosila sa sobom pokazao se ključnim za njeno spašavanje.


Spašena na granici

Na slovenačko-austrijskoj granici carinici i policajci su posumnjali u namjere starijeg para kada su ih vidjeli sa malim djetetom. Ubrzo je utvrđeno da se radi o nestaloj djevojčici, te je Tanja iste večeri vraćena majci.

Kasnije se saznalo da je par iz Klagenfurta, koji je navodno imao prodavnicu čokolade. Tvrdili su da su dijete samo htjeli povesti na “putovanje”, a porodici su slali čokolade i čestitke još nekoliko godina nakon događaja.


Traume i zahvalnost

Tanja danas, kao 52-godišnjakinja iz Pirana, priznaje da se tog događaja lično ne sjeća, ali da je priča duboko obilježila njen život i život njene majke.

– „Neizmjerno sam zahvalna slovenačkoj policiji i carinicima koji su me spasili. Da nije bilo plišanog medvjedića i njihove sumnje, ko zna gdje bih završila“, kazala je Tanja, koja već više od trideset godina radi kao medicinska sestra.

Njena majka Ljiljana, nažalost, više nije među živima, ali bol i trauma koju je tada preživjela ostavili su dubok trag.


Život danas

Tanja Jelačić danas vodi miran život u Piranu. Majka je odraslog sina Črta, a ljubav prema porodici i osjećaj zaštite, kako kaže, uvijek su bili jači zbog onoga što je doživjela kao dijete.

– „Kada vidim vijesti o otmici djece, uvijek pomislim šta je sve moglo da mi se dogodi. Zahvalna sam što sam ostala sa svojima i što danas imam priliku živjeti pun život“, rekla je Tanja.