Direktorica Muzeja Sarajeva, Indira Kučuk-Sorguč, potvrdila je da ova javna ustanova bilježi historijske rekorde posjećenosti tokom ljetnih mjeseci, čime se potvrđuje značaj muzeja u kulturnoj i turističkoj ponudi glavnog grada Bosne i Hercegovine.

– Samo u augustu zabilježeno je 7.500 posjetitelja. Time se Muzej Sarajeva, uključujući i besplatne posjete za određene senzibilizirane društvene skupine, na godišnjem nivou približava impresivnoj brojci od 100.000 posjetitelja – istakla je direktorica Kučuk-Sorguč.

Prema njenim riječima, zahvaljujući ovim brojkama, Muzej Sarajeva odmah nakon Zemaljskog muzeja BiH zauzima drugo mjesto među najposjećenijim muzejima u Bosni i Hercegovini.

Muzej je svoj uspjeh postigao i kroz uvođenje novih sadržaja – od multimedijalnih programa, audio vodiča i interaktivnih igara, do besplatnih kreativno-edukativnih radionica za djecu. Osim toga, organizacija javnih predavanja, promocija, predstava, recitala i koncerata dodatno je privukla publiku i učvrstila ulogu muzeja kao kulturnog centra Sarajeva.

Direktorica je naglasila da je cilj Muzeja Sarajeva ne samo privlačenje turista, već i njegovanje i afirmacija materijalnog i nematerijalnog naslijeđa kao dragocjene vrijednosti identiteta grada.

U realizaciji programa i promociji Muzeja učestvuju Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajevo, Turistička zajednica KS – Visit Sarajevo, Grad Sarajevo, Fondacija Sarajevo Navigator, portal Furaj.ba i mnogobrojni partneri i prijatelji kulture.

data-nosnippet>









































