Početna Vijesti NAKON ODLUKE USTAVNOG SUDA BIH: Fikret Hodžić izlazi iz zatvora?

NAKON ODLUKE USTAVNOG SUDA BIH: Fikret Hodžić izlazi iz zatvora?

Ustavni sud Bosne i Hercegovine prihvatio je apelaciju Fikreta Hodžića, u kontekstu osuđujuće presude koju mu je izrekao Sud BiH u januaru ove godine za aferu “Respiratori”, a koja se odnosi na povredu prava na pravično suđenje.

Iz objavljene odluke Ustavnog suda BiH može se zaključiti da postoji mogućnost da mu se ponovo sudi u tom dijelu u kojem su mu povrijeđena prava i koje je osporila ova pravosudna institucija. Na osnovu odluke Ustavnog suda BiH sve je izvjesnije da će Hodžić izaći na slobodu, međutim, njegova pravna zastupnica čeka konačnu odluku nakon koje će sve biti mnogo jasnije.

“U ovom predmetu Ustavni sud BiH je usvojio apelaciju F. H. i pravnog lica ‘F. H. Srebrena malina’ d.o.o. te utvrdio povredu prava na pravično suđenje tih apelanata u dijelu osporene presude Suda BiH kojim je odlučeno o njihovom prigovoru da nisu znali za šta se terete”, navedeno je danas, između ostalog, iz Ustavnog suda BiH.

Kada je riječ o daljoj proceduri, postoji vjerovatnoća za ponovnim suđenjem Hodžiću za ovaj dio u kojem su mu povrijeđena prava i koje je Ustavni sud osporio.

“Ustavni sud smatra da iz dostavljenih presuda nije otklonjena sumnja u to da su ti apelanti prvi put suočeni s pravnom kvalifikacijom djela za koje su osuđeni u prvostepenoj presudi, te da zbog toga nisu mogli pripremiti odbranu. Stoga je Ustavni sud odlučio da predmet u tom dijelu vrati Sudu BiH koji će otkloniti utvrđenu povredu prava tih apelanata”, istakli su u tom kontekstu iz Suda BiH.

Važno je vratiti se i na kraj januara ove godine kada je izrečena pravosnažna presuda Hodžiću koji je osuđen na pet godina zatvora za krivično djelo zloupotreba položaja (Član 383., stav 3.) koje mu je, kako je tada navela njegova pravna zastupnica Mirna Avdibegović, naknadno dodano kao peta tačka optužnice, a oslobođen je po četiri originalne tačke optužnice za koje mu se prvobitno sudilo – udruživanje, davanje dara i mita, pranje para i uništavanje i falsifikovanje poslovnih knjiga.

Tako je na kraju Hodžić osuđen na kaznu zatvora u trajanju od pet godina po naknadno dodanoj tački o zloupotrebi položaja, dok je oslobođen po originalne četiri tačke optužnice.

Shodno svemu navedenom, kontaktirali smo danas nakon odluke Ustavnog suda BiH Mirnu Avdibegović koja nam je ponovila da je Hodžić oslobođen za sve ono što mu se po pravnoj kvalifikaciji u optužnici stavljalo na teret, a da je osuđen za krivično djelo za koju se po pravnoj kvalifikaciji nikada nije teretio.

“I tek je (Hodžić op.a.) u prvostepenoj presudi čuo uopće da se za to tereti”, dodala je.

S obzirom na to da nije dobila konačan tekst odluke od Ustavnog suda BiH već je pročitala saopćenje koje su izdali, Avdibegović nije u potpunosti mogla komentarisati konačan ishod – hoće li i kada Hodžić biti pušten na slobodu te da li će mu se ponovo suditi. Međutim, pojasnila je određeni dio odluke koji joj je već sada jasan.

“Nemam odluku na raspolaganju da bih mogla komentarisati sadržaj odluke. Ono što je dato u saopćenju jeste da je utvrđena povreda i da se nalaže Sudu BiH da otkloni tu povredu. Vraća se predmet Sudu BiH, a ako se predmet vraća Sudu BiH to znači da ne postoji pravosnažna presuda po osnovu koje on može dalje biti na izdržavanju kazne. Zavisno od toga kada će Ustavni sud obavijestiti Sud BiH i o čemu će ga uopšte obavijestiti slijede dalji koraci”, naglasila je Avdibegović.

Naglasila je da ne može prognozirati šta će se dalje događati.

“Ako se predmet vraća Sudu Bosne i Hercegovine, onda to znači da ne postoji pravosnažna presuda, a bez pravosnažne presude nema osnova da osoba bude na izdržavanju kazne”, ponovila je.

Kada je najavila apelaciju, a to je bilo odmah nakon pravosnažne presude, Avdibegović je tada poručila da je podnose jer je prije svega Hodžiću povrijeđeno pravo na pravično suđenje, a što se smatra najgorim

Tada je Avdibegović odmah nakon provstepene presude navela da je Hodžiću povrijeđeno pravo na pravično suđenje te je najavila apelaciju Ustavnom sudu navodeći da je riječ o najgoroj povredi Evropske konvencije o ljudskim pravima, člana 6, prava na pravično suđenje.

“U ovom dijelu u kojem je usvojena apelacija, u ovom pogledu sadržaja obaviještenja to bi trebalo da je predmet apelacije, ali ja ne znam odluku i ne mogu više ništa reći. Ustavni sud BiH ima rok od 30 dana da izradi pisanu odluku i da je dostavi strankama u ovom postupku”, poručila je Avdibegović za N1.

I Hodžić se nakon pravosnažne presude oglasio navodeći da je osuđen za šta mu se nije sudilo te “da se mogao izvući, ali da nije htio lagati”.

Kazao je kako ne želi da se on veže ni za jedan politički projekat jer nije vezan, ali da su “ovdje radili i domaći i strani”.

“U svojoj zvaršnoj riječi sam rekao da mislim da je Amerika najveći prijatelj BiH i pozvao sam ih da mi pomognu. Kako ćete proglasiti herojem mjeseca nekoga koji je u procesu. Da su to uradili kada se proces završio, onda bi to bilo uredu. Nije bilo fer okretati se na stranu jednih ili drugih. Mislim da će doći vrijeme kada će shvatiti da su navučeni na nešto što nije bilo tako”, rekao je tada, između ostalog, Hodžić.

Podsjetimo da je u ovom slučaju Sud BiH pravosnažno osudio i bvišeg federalnog premijera Fadila Novalića na četiri i bivšeg direktora Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ) Fahrudina Solaka na šest godina zatvora.

Izvor: N1