Samo nekoliko sati nakon što je stigla na odmor u Omiš, 55-godišnja Njemica pala je s neograđenih vanjskih stepenica u apartmanu u kojem je odsjela i pri padu s visine od gotovo dva metra zadobila je teške povrede. Hitnom je odvezena u bolnicu u Splitu, gdje je, kako kažu ona i njezin sin koji je bio na ljetovanju, prošla ne samo neprimjeren tretman već i ponižavanje.
Satima su je ostavili bez da joj pomognu ili uvedu kateter, iako ih je molila da mora mokriti, kasnije joj ipak stavili pelenu, ali je nisu promijenili, tako da je satima ležala u urinom natopljenim pelenama i krevetu, a kasnije je s gađenjem presvlačili, a nisu prijavili ni sve povrede. Sada želi tužiti bolnicu. – Tjelesno se pomalo oporavljam, ali glava još nije u redu. Sav taj stres i ponižavanje, još ne mogu doći k sebi – kazala je Angelika Ziethlow, piše Večernji list.
Uwe Idler, Nijemac koji trenutno živi u Švicarskoj, stigao je s majkom, svojom 1,5 godišnjom kćeri i prijateljicom u apartman u Omišu 24. srpnja. – Odmah sam vidio da na stepenicama nema ograde ni rukohvata. Građevinac sam i jako dobro znam EU standarde. Takvo što je nedopustivo i opasno i nije mi jasno kako se uopće smije koristiti. Upozorio sam vlasnicu, pogotovo jer imam malo dijete. Rekla je da su naručili i ogradu, ali ona nije stigla – kazao je sin Uwe Idler.
Nakon što su obavili kupovinu i proveli neko vrijeme u zajedničkom prostoru, mama je krenula na spavanje, izašla iz apartmana i – budući da nije radilo ni svjetlo – pala u rupu od dva metra, između vanjskih stepenica. Pomogao je majci da izađe iz jarka, a žena je, kaže, bila u potpunom šoku. Vlasnici apartmana nazvali su hitnu pomoć i majka je prevezena u bolnicu u Splitu. No, kaže sin, tek tamo je počela prava muka. Do mame je došao u ponoć.
– Kako je ležala i nije se smjela pomicati, satima nije mogla mokriti. Cijelo vrijeme je molila medicinsko osoblje da joj pomognu i nešto naprave. Tek nakon sat i pol neprekidnog moljenja, stavili su joj pelenu. No i kad je pelena bila natopljena urinom toliko da je i krevet bio mokar, nisu je promijenili. Sati i pol je ležala u urinu. Kad su medicinske sestre napokon mijenjale pelenu, to su činile uz neugodne i uvredljive komentare, poput “Fuj”, pritom demonstrativno izražavajući gađenje. Pelene su u tih pet dana, koliko je bila tamo, mijenjali dva puta na dan. Ne samo da je takvo ponašanje medicinskog osoblja nehumano već i ponižavajuće – nastavlja sin. Usto, kaže, vidio je da je krevet na kojem je loš i da uz njega visi kabel bez izolacije.
U bolnici su mami dijagnosticirali i sanirali slomljeno rame i tamo je provela pet noći, a potom je transportirana u Njemačku prijevozom ADAC-a. No po dolasku u Njemačku, pokazalo se da Angelika ima i ozljede koje ili nisu dijagnosticirane ili nisu bile zabilježene. – Nisu spomenute razderotine i ogrebotine, kao ni slomljena zdjelica i fraktura kuka. Podaci koji su nedostajali bili su važni za transport – kaže. Štoviše, iako su im u splitskoj bolnici rekli da nije potrebna operacija, u Njemačkoj je rečeno da ipak treba operaciju. Sada njemačka obitelj, koja je dokumentirala tijek događaja, najavljuje tužbu.
No iz KBC-a Split ističu odgovaraju kako je “pacijentica je liječena u Kliničkom bolničkom centru Split od 25. do 29. srpnja 2024. te su za vrijeme hospitalizacije učinjeni svi potrebni dijagnostičko-terapijski postupci te joj je pruženo liječenje i sva potrebna zdravstvena njega prema pravilima struke”. – Pacijentici želimo brz i uspješan oporavak. Žao nam je što pratnja pacijentice nije zadovoljna pruženom zdravstvenom uslugom – dodaju.
pressmediabih.com