Čudo usred razaranja: Spašena beba iz ruševina, emotivna reakcija oca obišla svijet
Broj poginulih u razornim zemljotresima koji su pogodili Venecuelu porastao je na 1.430, saopćile su nadležne službe, upozorivši da konačan bilans još nije utvrđen jer spasilačke ekipe i dalje tragaju za preživjelima.
Prema posljednjim podacima, povrijeđeno je 3.238 osoba, dok je više od 3.100 porodica ostalo bez svojih domova.
Nakon dva snažna zemljotresa koja su pogodila zemlju u srijedu, zabilježeno je najmanje 430 naknadnih podrhtavanja tla, što dodatno otežava spasilačke akcije i povećava rizik za ekipe koje neprekidno rade na terenu.
Dramatična akcija spašavanja
Među brojnim potresnim prizorima koji su se pojavili nakon katastrofe, posebnu pažnju privukao je snimak iz grada La Guaira, na kojem je zabilježeno spašavanje bebe stare 18 mjeseci iz ruševina.
Na videosnimku se vidi muškarac za kojeg se vjeruje da je otac djeteta. Vidno potresen, stoji u blizini mjesta nesreće s rukama na glavi, iščekujući vijesti o sudbini svog djeteta.
Kada su spasioci iz ruševina izvukli bebu i predali mu je u naručje, nije uspio sakriti emocije te je zaplakao pred okupljenima.
Prema dostupnim informacijama, nedugo nakon toga iz ruševina je spašena i majka djeteta.
Potraga za preživjelima se nastavlja
Spasilačke službe nastavljaju intenzivnu potragu za osobama koje se još uvijek vode kao nestale. Operacije se odvijaju u izuzetno teškim uslovima zbog oštećene infrastrukture, nestabilnih objekata i stalnih naknadnih podrhtavanja tla.
Nadležne institucije upozoravaju da bi broj stradalih mogao dodatno rasti kako spasilačke ekipe budu pristupale najteže pogođenim područjima.
Snimak spašavanja bebe u međuvremenu je obišao društvene mreže i postao simbol nade usred jedne od najtežih prirodnih katastrofa koje su pogodile Venecuelu posljednjih godina.
https://www.facebook.com/watch/?v=3487020981471096
data-nosnippet>









































