Početna Showbiz “NEĆU DA PJEVAM TU PJESMU’, zbog toga sam OTIŠAO IZ DUGMETA” Željko...

“NEĆU DA PJEVAM TU PJESMU’, zbog toga sam OTIŠAO IZ DUGMETA” Željko Bebek nikad iskrenije pričao o kolegama: “Više ne postoje za mene”

Naveo je neslaganja oko muzičkih pravaca i koncepcije pesama

Posebno je istakao sporove oko pesme na albanskom jeziku

Legendarni pevač “Bijelog dugmeta” Željko Bebek objasnio je jednom prilikom zašto je otišao iz te grupe, te je pomenuo stih koji je napravio pravu pometnju

Naime, on je govorio o tome kako nije hteo da peva pojedine stvari, sa čime se neki nisu slagali, te je dolazilo do zategnutih odnosa.

– Znam dobro kakav je repertoar “Dugmeta” i znam da smo mi u bendu bili sposobni u rok pretvoriti sve ideje koje nam padnu na pamet, bilo da se radi o pesmi “Hop-cup”, “Selma”, “Sanjao sam noćas da te nema” ili “Ne spavaj, mala moja, muzika dok svira” – rekao je čuveni muzičar tom prilikom.

Na pitanje da li je istina da su nesuglasice u bendu počele zbog pesme “Kosovska” koju je Goran Bregović pisao na albanskom jeziku, Bebek je iskreno govorio.

Nesuglasice su počele godinu dana pre, u vreme kada je Goran već uveliko odvojen od baze benda, zapravo kada više i nije bio u bendu, već nas je smatrao sastavom koji za njega radi. Kao čovek koji voli muziku i svoj bend, strahovao sam da se ne ponovi situacija kada je politika već 1976. ušla da napravi dar-mar “Bijelom dugmetu”. Počelo mi je smetati što je Goran počeo forsirati to da rok mora pljuvati po nečemu i nisam shvatio zašto nam je trebala pesma na albanskom.

Nisam bio ni protiv te pesme ni protiv albanskog, ali nisam znao zašto “Bijelom dugmetu” to treba. Živeli smo u svetu u kojem je taj potez mogao ličiti na umetničku slobodu, a istovremeno je mogao značiti i ovo – ako je već ravnopravnost, onda možemo pevati i na albanskom.

To me zapravo učinilo neraspoloženim i tada sam počeo da razmišljam šta to meni treba, meni koji sam želeo da pevam “Selmu”, “Sanjao sam noćas da te nema” ili “Ne spavaj, mala moja”, pa sad odjednom pevam pesmu koja ima drugačiju konotaciju. I osim što sam morao da je naučim i što mi je bilo jako teško da pevam na albanskom, morao sam time da prenesem i neku poruku, koja će dobiti odgovor u neko naredno vreme. Odgovor je došao već nakon dva meseca. Zauzeo sam oštar stav i rekao Goranu: Idemo u novi projekat, O.K., ali ovakve poteze više neću tolerisati. Bude li toga, izaći ću iz benda

I onda je došao projekat sa pesmama koje nisam mogao da svarim, poput “Lipe cvatu” sa stihom “Ravna ti je Jugoslavija”, posebno što je u političkom smislu na ovim prostorima došlo do jako ozbiljnih previranja.

Nikada se pre u istoriji nije dogodilo da se iz socijalizma ide u kapitalizam. U to vreme počeo se polako nazirati i dolazak svojevrsne kataklizme, pri čemu nisam želeo da određujem stranu, ni jednom rečju, ni jednom pesmom, a pogotovo nisam želeo da budem u funkciji nekog sistema kojem nikada nisam pripadao. Taj status nisam želeo da menjam i zato je došlo do narušavanja odnosa u bendu i rasprave koja je završila kako je završila.Grupa je za mene prestala da postoji pre 40 godina.

Blic.rs