Početna Zanimljivosti Ekstremne vrućine se nastavljaju: Spasa nema ni u moru, evo kada možemo...

Ekstremne vrućine se nastavljaju: Spasa nema ni u moru, evo kada možemo očekivati osvježenje

Moramo ozbiljno shvatiti rizike koje nosi ovaj toplotni val, kaže Krajinović

Val ekstremnih vrućina koje su užarile našu zemlju se nastavlja. Predaha nema ni tokom noći, jer se temperatura zraka u većini dijelova BiH ne spušta ispod 20 stepeni.

Potvrdio nam je to Bakir Krajinović, meteorolog Federalnog hidrometeorološkog zavoda (FHMZ), kazavši da su Mostar i Gradačac ovog mjeseca apsolutni rekorderi sa po osam tropskih noći.

Jači vjetar

Iako su danima zbog opasnih vrućina oglašeni i narandžasti i crveni meteoalarm, Krajinović nam je rekao da do sada, ipak, nisu oboreni rekordi kada je riječ o apsolutnim maksimumima.

Tako je u Sarajevu izmjereno 37,8 stepeni, što je, kazao nam je, za 0,7 stepeni niže od rekorda. U Zenici je najviša temperatura ovih dana iznosila čak 40,7 stepeni, ali za rekord su nedostajala 0,3 stepena. Slično je i u drugim gradovima, poput Mostara, gdje su maksimumi posljednjih pet dana u kontinuitetu iznad 40 stepeni, a svi ti podaci, naglasio je, ukazuju na to da zaista moramo ozbiljno shvatiti ovaj toplotni val i rizike koje nosi.

– Do 25. jula nema značajnijeg osvježenja, ali sve ide ka boljem i ugodnijem, budući da više oblaka, češće padavine u centralnim, sjevernim i istočnim predjelima, kao i jači vjetrovi, ukazuju na to da je atmosfera nestabilna, ali i dalje je vruće i sparno.

Kraći predah izgledan je 22. jula, a onaj pravi slijedi tek od 25. jula. Do 24. jula temperaturni minimumi će se kretati između 17 i 22, a u Hercegovini do 29 stepeni, dok će maksimalne vrijednosti temperature u zemlji do tada biti od 34 do 41 stepen – kazao nam je Krajinović.

Moguće temperature

Nakon toga, kada je riječ o dugoočekivanom osvježenju, temperatura zraka u Bosni će se kretati od 14 i 19, a u Hercegovini do 25 stepeni, dok će maksimalne vrijednosti biti od 29 do 34 stepena, osim na krajnjem jugu i sjeveru, gdje su i u tom periodu moguće temperature do 38 stepeni. Krajinović upozorava građane na to da se do 25. jula nije poželjno kretati kako zbog ekstremnih vrijednosti temperatura zraka tako i zbog vrlo visokog indeksa UV zračenja.

Spasa od vrućina teško da ima i na morskoj obali, gdje su temperature vrlo visoke.

– Temperatura mora u Neumskom zaljevu je 29 stepeni, ali i duž cijele Jadranske obale temperatura mora varira između 27 i 29 stepeni, što je daleko iznad uobičajenih vrijednosti. Međutim, te temperature mora će, prema trenutnim modelima, u augustu biti još više – zaključio je Krajinović.

Mnogo problema

– Sedam dana prije toplotnog vala apelirali smo na građane da poslušaju savjete ljekara koji u posljednje vrijeme imaju pune ruke posla.

Ovaj toplotni val je zaista donio mnogo problema kada je riječ o zdravlju građana. Nažalost, svijest o rizicima usljed visokih temperatura nije na zadovoljavajućem nivou – kazao je Krajinović.

Povećan broj pacijenata

Zbog ekstremnih vrućina povećan je i broj pacijenata u Hitnoj pomoći Kantona Sarajevo, što je potvrdio dr. Mirsad Hošić. On kaže da se najčešće javljaju zbog virusa, gastroenteritisa, kardiovaskularnih, ali i neuroloških oboljenja.

– S obzirom na to da su vrućine, pije se mnogo tekućine, pa se pacijenti koji imaju problema s bubrezima javljaju zbog bolova. Moram navesti da u toku 24 sata imamo više od 400 pacijenata – kazao je dr. Hošić.

Što se tiče smrtnih ishoda usljed ovih vremenskih neprilika, dodao je, do sada nije zabilježen nijedan.

 

– Pacijenti nam se javljaju s vrtoglavicom, bolom u glavi i to su obično putnici javnog gradskog prijevoza i radnici preduzeća koji poslove obavljaju vani – naveo je dr. Hošić.

Između 100 i 150 intervencija

Služba hitne pomoći (SHP) Zenica ovih dana bilježi između 100 i 150 intervencija, od čega tri četvrtine intervencija otpada na noćnu smjenu, kazao je u izjavi za Fenu načelnik SHP Zenica Sedžad Delibašić.

Građani se, dodao je, uglavnom javljaju u noćnim satima, odnosno nakon 19 sati te nakon što se zatvore porodične ambulante, a simptomi su nagli pad ili nagli rast krvnog pritiska, temperatura, viroze, zarazne bolesti morbila kod djece…

– U noćnim satima, kada više ne rade porodične ambulante, imamo znatno više intervencija od kako je započeo toplotni val. Međutim, za sada je ovo prilično normalno stanje, s obzirom na visoke temperature – kaže Delibašić te poručuje građanima da se nastave pridržavati uputstava u ovakvim situacijama.

AVAZ.BA