Nada Topčagić, poznata pevačica sa bogatom karijerom na domaćoj estradi, rođena je u selu Tarevci u Republici Srpskoj. Odrasla je u porodici islamske veroispovesti, uz majku Hamidu i oca Redžu. Danas je Tarevci gotovo napušteno selo, koje Nada retko posećuje, ali uspomene i priče iz rodnog kraja i dalje su duboko ukorenjene u njenom životu.
Majčina ljubav prema zavičaju
Iako je imala mogućnost da se preseli kod ćerke u Beograd, Nadina majka Hamida odlučila je da ostane u Tarevcima. Nadin zet ispričao je da je Hamida jedno vreme živela u kamp-kućici, što je izazvalo dosta pažnje javnost
Bila je kod nas u Nemačkoj, i u Beogradu, ali je uvek govorila da joj je najbolje pod njenim šatorom u Tarevcima. Majka je jednostavno bila vezana za selo – rekao je zet.
Prema njegovim rečima, kamp-prikolica nije bila trajno rešenje, već privremeni smeštaj nakon rata. Nabavljena je iz Nemačke i plaćena tri hiljade maraka. Nada je, kaže, bila pogođena netačnim tvrdnjama da je njena majka godinama živela u nehumanim uslovima.
Emotivna posveta i porodične tenzije Nada je jednu od svojih najemotivnijih pesama posvetila upravo majci Hamidi. Ipak, mnogi iz rodnog kraja smatraju da nije bila dovoljno prisutna u njenom životu, pogotovo u starosti
.
Meštanin Tarevaca, Nahdet Sulejman Salko, ispričao je da je poznavao Nadinog oca Redžu, mirnog i tihog čoveka, kao i da je Nada već u srednjoj školi pokazivala pevački talenat, koji je nasledila s očeve strane.
Njena prva ljubav bila je moj rođak. Nije joj podržao odluku da se bavi muzikom, pa su se rastali. Kasnije je dolazila u Modriču, razočarana, kada je čula da se on ženi”, priseća se Salko.
Dodaje i da mu je žao što Nada ocu nije podigla spomenik, verujući da je to zaslužio
Život u samoći i ljubav prema životinjama Hamida je starost dočekala sama, okružena mačkama koje je volela i redovno hranila. Njena druga ćerka, Almasa, živi u Nemačkoj, ali je pokušala da napravi kuću u selu, koja ni do danas nije završena.
– Nada je poslednjih deset dana pred majčinu smrt provela ovde, ali generalno je retko dolazila. Mnogi smatraju da je majci trebalo više pažnje i nege – rekao je Salko.
Promena vere i odnosi s meštanima Neki u selu veruju da Nada izbegava dolazak u rodni kraj zbog reakcija meštana. Tokom rata je, navodno, podržavala srpsku stranu, a pojavljivanje u javnosti sa šajkačom izazvalo je burne reakcije
– Rođena je kao muslimanka, ali je prešla u pravoslavlje. Ne znamo da li su joj roditelji to zamerili, ali znamo da su živeli među pravoslavcima i verovatno prihvatili deo njihove kulture. Ljudi greše i praštanje je ljudski. Nada je naša, i mi bismo joj to oprostili – rekao je Salko.
Stil